Tutaj kończy się rolnictwo!

Zakończone

Dramatyczna sytuacja w polskim rolnictwie będzie tematem debaty, która odbędzie się 25 kwietnia w bialskim starostwie. Na spotkanie zaproszony został minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Z pomysłem zorganizowania debaty o rolnictwie wystąpił Marek Sulima, przewodniczący komisji rolnictwa, gospodarki i infrastruktury w Radzie Powiatu Bialskiego. Powodem są wciąż nierozwiązane kwestie strat, jakie ponieśli hodowcy trzody chlewnej z powodu afrykańskiego pomoru świń, niskie ceny w skupach owoców i warzyw oraz wiele innych tematów, którymi lokalni działacze środowisk rolniczych niejednokrotnie próbowali zainteresować władze centralne. Bezskutecznie…

– Problemy rolnicy mają ogromne. Niektóre osoby nadal nie dostały odszkodowań za wybite świnie. Nasz powiat jest przykładem tego, jak wiele złego dzieje się na polskiej wsi. To u nas nie ma już 2 tysięcy gospodarstw trzody chlewnej, bo zostały zlikwidowane. Za chwilę wymiecie bydło po tej aferze z wołowiną. Ceny spadły drastycznie. Praktycznie już nie ma stadniny w Janowie Podlaskim. Tu się zaczęło i kończy polskie rolnictwo. Musimy się obudzić i coś z tym tematem zrobić. A jest dobra okazja, bo zbliżają się podwójne wybory, więc rządzący będą mogli nam dużo obiecywać – mówił Marek Sulima podczas marcowej sesji Rady Powiatu.

Do udziału w debacie organizatorzy zapraszają rolników indywidualnych, związki i organizacje rolnicze oraz instytucje reprezentujące interesy rolników z powiatu bialskiego. Spotkanie odbędzie się w czwartek 25 kwietnia o godz. 10 w sali widowiskowo-konferencyjnej przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej.

(mp)