Przyjdź na I Bialskopodlaskie Święto Miodu

GMINA TERESPOL Organizuje je w niedzielę 18 sierpnia Związek Pszczelarzy Podlasie w Białej Podlaskiej, we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach i Gminą Terespol.

Głównym celem imprezy jest promowanie produktów pszczelich prosto z pasieki od lokalnych pszczelarzy. Organizatorzy chcą też zwrócić uwagę, jakim zagrożeniem dla pszczół są używane przez rolników nieodpowiednie środki chemiczne w nieodpowiednim czasie.

– Od kilku lat Związek Pszczelarzy Podlasie Koło Południe wystawiało swoje stoisko promocyjne podczas Festiwalu Kultura bez Granic w Kobylanach. Uczestnicy festiwalu mieli okazję spróbować naturalnego miodu pszczelego od lokalnego pszczelarza, a na najmłodszych czekały konkursy z nagrodami o tematyce pszczelarskiej – mówi Mariusz Siwagow z GCK w Kobylanach.

Na bazie powodzenia i zainteresowania, jakim cieszyło się stoisko, zrodziła się koncepcja zorganizowania imprezy poświęconej wyłącznie działalności Związku Pszczelarzy. Pełne atrakcji i niespodzianek I Bialskopodlaskie Święto Miodu odbędzie się już 18 sierpnia na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach.

Na scenie wystąpią lokalne zespoły śpiewacze, m.in. Na Swojską Nutę z Zahorowa, Dobrynianki z Dobrynia Dużego czy Macierz z Ortela Królewskiego. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert Kapeli Podwórkowej Klawa Ferajna. Grupa prezentuje tradycyjne utwory starej Warszawy czy Lwowa. Obecnie tworzą nowy materiał muzyczny. Są laureatem wielu festiwali regionalnych i ogólnopolskich.

Oprócz występów organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji. Na najmłodszych czekać będą darmowe dmuchańce. Uczestnicy imprezy będą mogli posmakować różnego rodzaju miodów oraz produktów pszczelarskich. Lokalne Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Terespol przygotują specjalnie na tę okazję potrawy regionalne z wykorzystaniem miodu. Natomiast Związek Pszczelarzy zaprasza do udziału w konkursach i zabawach o tematyce pszczelarskiej zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Podczas święta będzie można obejrzeć renomowany sprzęt firmy Łysoń, wystawiony przez sklep pszczelarski Bartnik z Białej Podlaskiej, prowadzony przez pszczelarza i członka związku Jarosława Pieńko, wystawę różnych gatunków miodu i miodu pitnego, zorganizowaną przez pasiekę Złota Pszczoła, prowadzoną przez Sławomira Semeniuka, oraz wystawę sprzętu pszczelarskiego Centrum Pszczelarsko-Ogrodniczego, prowadzonego przez Beatę Mikołajczuk z Tuliłowa. Dodatkowo na uczestników imprezy będą czekały stoiska z ekologicznymi kozimi serami i mlekiem z Koziej Zagrody, której właścicielem jest Tomasz Żurek z Kolonii Piszczac.

Organizatorzy mają nadzieję, że Bialskopodlaskie Święto Miodu na stałe wpisze się do kalendarza imprez powiatu bialskiego.