Jazz znów zawładnie miastem nad Krzną

Zakończone

BIAŁA PODLASKA Bardzo atrakcyjnie zapowiada się osiemnasta odsłona Podlasie Jazz Festiwalu, nie bez powodu nazywanego dumą miasta nad Krzną. Będzie się on odbywał pod patronatem prezydenta miasta Michała Litwiniuka.

Dwudniowe święto jazzu zaplanowane zostało na sobotę i niedzielę 19 i 20 października w auli AWF przy ul. Akademickiej 2. Festiwal poprowadzi lubelski dziennikarz radiowy Piotr Wróblewski. Bilety w cenie 60 zł – I dzień, 60 zł – II dzień, karnet – 100 zł. Przedsprzedaż biletów w pizzerii Roma przy ul. Brzeskiej 1, tel. 83 344 44 20, kawiarni CoffeeLove przy placu Rubina 11-14, tel. 693 890 281, sklepie muzycznym Music Audio przy ul. Janowskiej 11, tel. 83 342 47 57. Sprzedaż internetowa na www.niezla-sztuka.pl. Na czytelników „Podlasiaka” czeka dwuosobowe zaproszenie na oba dni.

Podlasie Jazz Festival to jeden z najciekawszych i najpopularniejszych festiwali jazzowych Polski wschodniej, który na stałe wrósł w pejzaż kulturalny stolicy Południowego Podlasia – Białej Podlaskiej. Od wielu lat cieszy się nieprzerwanie dużym zainteresowaniem wśród wielbicieli jazzu. Występowali na nim znakomici polscy artyści oraz międzynarodowe gwiazdy, ze Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej, Ameryki Południowej, Indonezji, a także Białorusi i Ukrainy.

Osiemnasta edycja będzie obfitowała w wiele wydarzeń muzycznych. Rozpocznie się projekcją nowego filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, nagrodzonego Srebrnymi Lwami podczas 44. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Po raz pierwszy na scenie festiwalowej zaprezentują się: Dorota Miśkiewicz z zespołem, Piotr Wojtasik i jego kwintet, Kwartet Dawida Lubowicza oraz Marcin Olak Trio. W związku z 50. rocznicą śmierci Krzysztofa Komedy i ogłoszeniem przez UNESCO 2019 roku Rokiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, organizatorzy zaprosili na tę okazję sekstet legendarnego saksofonisty Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który należał do słynnego Sekstetu Komedy. Z kolei koncert znanych wokalistów Danuty Błażejczyk i Mariusza Szabana uczci 200. rocznicę urodzin wybitnego twórcy Opery Narodowej Stanisława Moniuszkę, wykonując we własnych oryginalnych opracowaniach pieśni ze „Śpiewnika domowego” kompozytora.

Impreza rozpocznie się w czwartek 17 października o godz. 20.15 w kinie Merkury. Tam wyświetlony zostanie film „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Natomiast koncerty odbywać się będą w hali AWF. W sobotę 19 października o godz. 17 zagrają: Marcin Olak Trio, Piotr Wojtasik Quintet, Danuta Błażejczyk&Mariusz Szaban – „Moniuszko odczarowany”. Lider zespołu, Marcin Olak, jest znany z łączenia współczesnej kameralistyki z jazzem, ale przez ostatnie lata eksperymentował z formami otwartymi. Imagine Nation to próba połączenia tych dwóch światów – z jednej strony muzyka precyzyjnie skomponowana i improwizacja dokładnie umieszczona w formie utworu, a z drugiej strony forma otwarta, bez żadnych narzuconych reguł, będąca w całości wynikiem spotkania muzyków, dziejąca się tu i teraz. Wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor Piotr Wojtasik od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Danuta Błażejczyk i Mariusz Szaban zaprezentują pieśni Stanisława Moniuszki, utrzymane w rytmie samby, bossanovy i ballady jazzowej. Zgodnie z wolą Moniuszki, trafiają one „pod polskie strzechy” i zaczynają żyć na nowo, tak jakby 200 lat nic dla nich nie znaczyło. Są pięknymi piosenkami z gatunku tych, których słucha się całym sercem – niosą radość, zadumę i refleksję nad sensem życia, siłą miłości.

W niedzielę 20 października o godz. 20.10 wystąpią: Dawid Lubowicz Quartet, Jan Ptaszyn Wróblewski Sekstet – „Tribute to Krzysztof Komeda” oraz Dorota Miśkiewicz z zespołem.

Istvan Grabowski