Nasi na lotniczej mapie. Ponad sto nazwisk Podlasian w Leksykonie lotników

Nasi na lotniczej mapie. Ponad sto nazwisk Podlasian w Leksykonie lotników

Ponad sto nazwisk ludzi z Południowego Podlasia zawierać będzie „Leksykon lotników Lubelszczyzny”. Dzieło ukaże się w połowie 2018 roku, w ramach obchodów 100-lecia polskich skrzydeł. Przygotowuje je znany pisarz i publicysta lotniczy Tadeusz Chwałczyk z Lublina.

To autor wielu książek tematycznie związanych lub nawiązujących także do tradycji lotniczych Białej Podlaskiej i okolic. Między innymi już w 1985 roku w serii „Miniatur Lotniczych” ukazały się jego „Podlaskie skrzydła”, opisujące głównie historię i ważniejszych pracowników Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Na początku w XXI wieku Chwałczyk napisał „Skrzydła na nartach”. To historia Lubelsko-Podlaskich Zimowych Zawodów Samolotowych. Wiele tam wątków o Białej Podlaskiej i jej lotnikach.

„Leksykon” zawierać będzie sylwetki 500 osób, które na obszarze dzisiejszego województwa lubelskiego w całej historii odegrały istotną rolę w tworzeniu, rozwoju i funkcjonowaniu lotnictwa – pilotów, konstruktorów, inżynierów, techników, łącznościowców. Zważywszy, że Lubelskie miało i ma tak znaczące ośrodki lotnicze jak Dęblin czy Świdnik, ponad 100 zaprezentowanych sylwetek z naszego terenu świadczy o ich istotnym wkładzie w polskie lotnictwo. A wręcz śmiało można powiedzieć, że u nas wszystko się zaczynało.

Tadeusz Chwałczyk 15 kwietnia 2011 r. w Bialskim Centrum Kultury prezentował wystawę fotograficzną o wybitnym pilocie Tadeuszu Górze pn. "Skrzydlaty generał"

To przecież w Wygodzie koło Janowa Podlaskiego w latach 1893-1896 doświadczalne próby na swej Lotni przeprowadzał Czesław Tański. Potem, w okresie międzywojennym, była słynna PWS. Wytwórnia, która gospodarczo i prestiżowo, a przede wszystkim kulturowo podniosła Białą Podlaską. Po wojnie bazowało tu lotnictwo wojskowe, z funkcjonującym najdłużej ze wszystkich podmiotów lotniczych, bo przez 23 lata, 61 lotniczym pułkiem szkolno-bojowym.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy