Masz pomysł na inwestycję? Zgłoś to

Masz pomysł na inwestycję? Zgłoś to

MIĘDZYRZEC PODLASKI Do końca czerwca mieszkańcy miasta mogą zgłaszać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego. Zostaną one zrealizowane w 2019 roku.

Budżet obywatelski to inicjatywa pozwalająca mieszkańcom wziąć sprawy w swoje ręce i wpłynąć na przykład na naprawę dziurawej drogi, budowę chodnika, placu zabaw czy miejsca rekreacji w najbliższej okolicy. To już drugi raz mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego będą mogli zgłaszać swoje pomysły. – Kiedy zgłaszają się do mojego gabinetu mieszkańcy z sygnałem, że trzeba zrealizować zadanie dotyczące wąskiej grupy osób, namawiam do spróbowania sił w budżecie obywatelskim. Można zauważyć, że największe szanse na zwycięstwo mają projekty młodzieżowe. Młodzi ludzie potrafią zmobilizować znaczną grupę osób do głosowania, chociażby poprzez portale społecznościowe. Z obserwacji mogę powiedzieć, że mniej głosów otrzymują zazwyczaj projekty dotyczące budowy chodników czy instalacji latarni – mówi burmistrz Zbigniew Kot.

Zachęca mieszkańców do składania wniosków, ponieważ nawet jeśli projekt nie znajdzie poparcia, zawsze jest to sygnał dla władz miasta o pilnych inwestycjach. – Wiedzę na ten temat czerpiemy zazwyczaj ze strategii rozwoju miasta, od przedsiębiorców i mieszkańców. Idea budżetu obywatelskiego podoba mi się na tyle, że daje możliwość korespondencji z mieszkańcami. Na spotkaniach, w różnego typu debatach uczestniczy zazwyczaj dojrzała grupa mieszkańców miasta. Poprzez budżet obywatelski otwieramy się również na młodzież i ich pomysły. Na przykład skontaktowali się ze mną młodzi ludzie z pomysłem stworzenia toru rowerowego. Taki projekt przewyższałby możliwości finansowe budżetu obywatelskiego, ale moglibyśmy taki tor, już z innych funduszy, zrealizować na przykład na Międzyrzeckich Jeziorkach – dodaje Kot.

Do wydania, podobnie jak w ubiegłym roku, jest 100 tys. zł, przy czym na zadania społeczne nie może być przeznaczona kwota wyższa niż 10 tys. zł. Aktywnością mogą wykazać się wszyscy mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego. Pomysły dotyczące całego miasta lub tylko jego części mogą zgłaszać grupy minimum 20-osobowe do 29 czerwca.

Projekty, które przejdą pozytywną weryfikację, zostaną poddane głosowaniu. W zeszłym roku mieszkańcy zdecydowali o powstaniu placu integracji przy ul. Jelnickiej i utworzeniu Klubu planszówek w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: