Jest jeden czujnik jakości powietrza, czy będą kolejne?

Jest jeden czujnik jakości powietrza, czy będą kolejne?

BIAŁA PODLASKA Stowarzyszenie Biała Samorządowa zgłosiło miasto do konkursu internetowego organizowanego przez firmę Aviva, dzięki czemu Biała Podlaska ma czujnik jakości powietrza. Został on już zamontowany, a teraz członkowie Stowarzyszenia wnioskują do władz miasta, aby już z pieniędzy samorządu zlokalizować w innych miejscach kolejne takie urządzenia.

Głosowanie internetowe się zakończyło i choć nie udało się zebrać największej liczby głosów, inicjatorzy wzięcia udziału w konkursie Avivy i tak są usatysfakcjonowani. – Nasz trud został doceniony i czujnik został przyznany. Trwały sprawy proceduralne, podpisanie umowy z firmą, która dystrybuuje ten czujnik. Został on zamontowany i uruchomiony, wiemy już, że działa. Uważamy, że jakość powietrza w mieście to problem i dlatego chcieliśmy zapoczątkować montowanie kolejnych takich czujników – mówi Bogusław Broniewicz, prezes Stowarzyszenia Biała Samorządowa.

On i członkowie Stowarzyszenia uważają, że miasto powinno zainwestować w kolejne czujniki powietrza. Dlatego zaapelowali do przewodniczącego Rady Miasta Dariusza Litwiniuka o podjęcie inicjatywy montażu sensorów jakości powietrza i zlokalizowania ich na szkołach podstawowych nr 1, 2, 4, 6 i 9. SP nr 5 nie została wymieniona, bo w tej okolicy, czyli w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kościuszki, został już zamontowany taki czujnik.

– Zasięg czujnika to ok 2,5 kilometra. Przeważnie pokazuje on, że jakość powietrza nie jest zła, i to też wynikało z poprzednich pomiarów prowadzonych przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska. Mamy jednak kilka dni w roku, kiedy norma jest przekroczona – informuje Grzegorz Cybulski, członek stowarzyszenia. I dodaje, że umiejscowienie takich czujników w różnych częściach miasta i pomiary przez nie przekazywane pozwoliłyby chociażby matkom na sprawdzenie jakości powietrza przed wyjściem na spacer z dzieckiem. Dane można sprawdzić na stronie onet.pl oraz poprzez specjalną aplikację na smartfona.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Biała Samorządowa liczą, że miasto zainwestuje w kolejne czujniki powietrza

Biała Samorządowa widzi potrzebę montażu kolejnych czujników, aby i inni mieszkańcy miasta mogli na bieżąco monitorować jakość powietrza w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Chcą, by na najbliższej sesji Rady Miasta, na której mają być głosowane poprawki do budżetu, wprowadzić zapis o zakupie wspomnianych czujników.

– Nie są to duże pieniądze. Koszt zamontowania sześciu czujników to około dziesięć tysięcy złotych. Wskazujemy źródło finansowania: remont ulicy Warszawskiej stoi pod znakiem zapytania, a środki na ten cel zostały zarezerwowane. Mamy nadzieję, że Rada Miasta przychyli się do naszego wniosku – liczy Bogusław Broniewicz.

Pismo wysłali do przewodniczącego na początku marca. Jak odniesie się do niego przewodniczący Rady Miasta? Czy jest szansa na wprowadzenie do budżetu zakupu kolejnych czujników? W rozmowie z „Podlasiakiem” potwierdza otrzymanie pisma, jednak wyjaśnia, że droga do uchwalenia zmiany w budżecie jeszcze daleka. – Zostanie ono przekazane komisjom spraw społecznych i budżetowej. W sprawie tej inicjatywy decyzję musi podjąć Rada Miasta. To właśnie grupa radnych mogłaby podjąć uchwałę, trzeba też wskazać źródło finansowania takiej inwestycji. Wcześniej sporządzona musi być opinia prawna projektu uchwały. Droga formalna musi być zachowana – podkreśla przewodniczący Rady Miasta Dariusz Litwiniuk. I zapowiada, że uchwały nie uda się podjąć na najbliższej, nadzwyczajnej sesji, którą zaplanowano na 12 marca.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: