Bialski przedsiębiorca ze Złotym Krzyżem Zasługi

Bialski przedsiębiorca ze Złotym Krzyżem Zasługi

BIAŁA PODLASKA Współwłaściciel Zakładu Remontowo-Budowlanego Stanisław Romaniuk otrzymał Złotym Krzyż Zasługi przyznawany przez prezydenta kraju. Nie tylko rozwija swój biznes, ale też wspiera kluby sportowe i inicjatywy kulturalne podejmowane w mieście.

Uroczystość zorganizowano w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, a odznaczenia nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczał wojewoda Przemysław Czarnek. Złote odznaki otrzymały trzy osoby, srebrne – 12, brązowe – 15, a medale za zasługi – 20 osób. Stanisław Romaniuk to wyjątkowe wyróżnienie odbierał ze swoją żoną.

– Było to dla mnie miłe zaskoczenie. Pomagam ludziom, sponsoruję różnego rodzaju imprezy, wydarzenia sportowe, i to zostało docenione. Wspieram m.in. piłkarzy ręcznych i siatkarzy z Zakładu Karnego – mówi bialczanin, który niedawno otrzymał również podziękowanie od starosty za wspieranie lokalnych inicjatyw i działań na rzecz powiatu i jego mieszkańców.

Firma Stanisława Romaniuka od 2001 roku wybudowała trzy bloki i jeden pawilon przy ul. Janowskiej oraz od 2007 roku – 16 bloków na osiedlu Podmiejska. Obecnie w realizacji są trzy kolejne budynki wielorodzinne na tym osiedlu. Deweloper stawia na rozwiązania, które nie były dotąd stosowane w podobnej zabudowie. – Każda klatka w bloku ma swoją windę, ułatwia to życie chociażby matkom z dziećmi oraz niepełnosprawnym – słyszymy od przedsiębiorcy.

ZRB wybudował także prywatne przedszkole, które jest wizytówką osiedla. Cieszy się ono dobrą opinią, ale przede wszystkim pozwala rodzicom z osiedla na pozostawienie dziecka pod opieką na miejscu, w bliskiej odległości od domu.

Nagrodzony niedawno właściciel bialskiej firmy ma na swoim koncie wiele   innych, cennych wyróżnień, dyplomów i medali. Wśród nich m.in. Zasłużony dla Województwa Bialskopodlaskiego, order Bractwa Świętego Stanisława, Krzyż Komandorski II stopnia, Honorowa Odznaka Rzemiosła czy Złoty Medal przyznany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Romaniuk podejmuje też działania krzewiące patriotyzm. Wraz z synami ufundowali pomnik z popiersiem Józefa Piłsudskiego przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Bialski przedsiębiorca jest także głównym sponsorem koncertu patriotycznego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, który odbędzie się w maju w Zielonce pod Warszawą.

– To wszystko, co się buduje, trzeba zawdzięczać całej kadrze kierowniczej, jak również pracownikom umysłowym i fizycznym. Budowa obiektu jest już ostatnim etapem, który przeważnie trwa osiemnaście miesięcy, natomiast przygotowanie to są minimum 2-3 lata. Szczególne podziękowanie za bardzo dobrą współpracę ze strony dyrekcji należą się panu Wojciechowi Wawryniukowi i pani Monice Idzikowskiej – podsumowuje Stanisław Romaniuk.

Srebrna odznaka dla regionalisty

Bialski regionalista Szczepan Kalinowski (z lewej) otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Wręczył mu go wojewoda Przemysław Czarnek

Podczas spotkania w LUW wyróżniony został także Szczepan Kalinowski, bialski regionalista, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. – Działam społecznie, nie dla nagród. Wyróżnienie, które otrzymałem, to dowód na to, że to, co robię, jest akceptowane, także przez władze państwowe – mówi Kalinowski. Odebrane wyróżnienie jest dla niego szczególne. – Od 25 lat nie otrzymałem żadnego odznaczenia państwowego, choć było wiele nagród i wyróżnień od samorządu. W 1989 roku, u schyłku PRL, otrzymałem Brązowy Medal Zasługi – wspomina Kalinowski.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: