BIAŁA PODLASKA: Jak wyciekała miejska kasa

BIAŁA PODLASKA: Jak wyciekała miejska kasa

Ponad pół miliona złotych poszło w minionej kadencji na obsługę prawną miasta przez wynajęte do tego kancelarie, m.in. z Gdyni, Warszawy czy Lublina. Do tego doszły stałe koszty "goszczenia" w mieście członków rad nadzorczych. Za ich noclegi w drogich hotelach płaciło miasto.

W związku z coraz częściej pojawiającymi się przeciekami na temat ogromnych kwot, jakie miały płynąć na konta kancelarii prawnych związanych z Pomorzem, oraz innych zadziwiających wydatków byłego obozu władzy na czele z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem, postanowiliśmy sprawdzić, ile w tym prawdy. Zwróciliśmy się do wszystkich spółek miejskich o przekazanie informacji o wydatkach, m.in. na obsługę prawną, reklamową i ekspercką.

Od prezesa Bialskich Wodociągów i Kanalizacji Wod-Kan Janusza Bystrzyńskiego dowiedzieliśmy się, że tylko w ubiegłym roku zawarte zostały dwie umowy z kancelarią Jedliński, Bierecki i Wspólnicy z Gdyni. Jedna opiewała na 7 tys. zł, druga na 9 tys. zł. Chodziło o przygotowanie procedur w związku z wejściem w życie rozporządzenia o ochronie danych, zwanym RODO. Z Wod-Kan kancelaria z Pomorza w ostatnich latach zawarła jeszcze kilka umów. Weźmy chociażby rok 2017. Na kwotę 11 685 zł opiewała umowa z marca 2017 r. na obsługę prawną wdrożenia zmian w spółce o zasadach kształtowania wynagrodzeń. Kolejne 3 690 zł, na wdrożenie kolejnych zmian, tym razem w radach nadzorczych, popłynęło w ramach umowy zawartej w maju. We wrześniu była kolejna umowa i kolejne pieniądze (znów 3 690 zł).

Spółka Miejski Zakład Komunikacji na obsługę prawną w latach 2015-2018 wydała 44 149 zł. Weźmy dwie pierwsze z brzegu umowy: zawartą w kwietniu 2016 r. na 21 402 zł na obsługę prawną przeciwko Lider Trading oraz na 3075 zł zawartą niecały miesiąc później. W MZK zdecydowanie więcej niż na obsługę prawną poszło na opracowania eksperckie. Wykonywały je na zlecenie firmy z Lublina i Wrocławia. W latach 2016-2017 zapłacono za to 65 067 zł.

Podsumowując wydatki spółek i miejskich instytucji na obsługę prawną, wyłania się niebotyczna kwota 535 113 zł! Przoduje wspomniana już kancelaria Jedlińscy, Bierecki i Wspólnicy, która zarobiła ponad 189 tys. zł. Kancelaria radcy prawnego Konrad Słoboda z Lublina zainkasowała 183 160 zł, a kancelaria Rafała Feldo z Warszawy - 102 214 tys. zł. Inne kancelarie, chociażby z Gdańska, Lublina i Białej Podlaskiej, dostawały za obsługę prawną od 2,4 do 21,6 tys. zł.

Kwestia reklamowania miejskich spółek i instytucji także budzi niemałe kontrowersje. Można by się bowiem zastanowić, po co miałyby się reklamować spółki, które na świadczone przez siebie usługi mają w mieście monopol. To chociażby Wod-Kan czy Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 6 od 5 lutego

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: