Nowoczesna oczyszczalnia ścieków za 53 miliony. "To największy program, który przeprowadzamy w Białej Podlaskiej"

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków za 53 miliony. "To największy program, który przeprowadzamy w Białej Podlaskiej"

Ruszyły prace związane z modernizacją miejskiej oczyszczalni w Białej Podlaskiej. Wielka inwestycja spółki WOD-KAN pochłonie łącznie 53 mln zł, a otrzymane dofinansowanie wynosi 27 mln zł.

– Projekt modernizacji oczyszczalni ścieków w Białej Podlaskiej, który realizują Bialskie Wodociągi i Kanalizacja Wod-Kan, jest dla nas bardzo ważnym przedsięwzięciem. To największy program, który przeprowadzamy w Białej Podlaskiej we współpracy z naszymi spółkami. Chcemy dbać o świeże powietrze, które jest niepodważalnym walorem turystycznym naszego regionu – mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Umowę w sprawie tej ważnej inwestycji podpisali w Warszawie prezes miejskiej spółki Mirosław Kapłan oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda, a towarzyszyli im prezydent miasta i senator Grzegorz Bierecki.

Prezes Kujda zapowiada, co obejmą prace. Będzie to modernizacja budynków technologicznych, przebudowa niektórych urządzeń działających w oczyszczalni ścieków, a także wymiana istniejących rurociągów technologicznych. – Cieszymy się z kolejnego infrastrukturalnego i ekologicznego sukcesu Białej Podlaskiej – podsumowuje.

Roboty rozpoczną się jeszcze w marcu, a potrwają do czerwca 2021 roku. – Przewidywane prace przy przepompowni będą wprowadzeniem miasta w XXI wiek. Modernizacja oczyszczalni i przepompowni daje ten walor, że miasto jest przygotowane na przetworzenie większej ilości ścieków, a w konsekwencji na rozwój ogólny. Biorąc pod uwagę powstanie w Białej Podlaskiej strefy ekonomicznej, a więc impulsu do dynamicznego ożywienia, realizacja projektu staje się czymś koniecznym – uważa prezes Wod-Kan.

Koszt inwestycji to 53 mln zł, a pieniądze te płynąć będą z trzech źródeł. 27 mln zł spółka otrzyma w ramach unijnego działania wdrażanego przez NFOŚiGW we współpracy z Ministerstwem Środowiska, kolejne 3 mln zł Narodowy Fundusz przekaże ze środków własnych w formie pożyczki, a pozostałe fundusze zabezpieczy bialska spółka. – Dofinansowanie obejmie też dostawę maszyn i urządzeń oraz samochodów specjalistycznych do monitoringu i czyszczenia sieci wodno-kanalizacyjnej, a ponadto planuje się wdrożenie Zintegrowanego Systemu GIS do zarządzania sieciami – precyzuje rzecznik prezydenta Radosław Plandowski.

Co tak naprawdę się zmieni? Modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków umożliwi zwiększenie przepustowości istniejącej oczyszczalni, a także poprawę jakości oczyszczania ścieków. Zyskają więc przede wszystkim mieszkańcy miasta.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: